+371-67333403
+371-29117009
Pieteikties konsultācijai Cenas
Uz zinātniski pierādītu metožu un pieredzi
pamatots risinājums

Karpālā kanāla sindroms

Karpālā kanāla sindroms ir viens no plaukstas nerva – mediānā nerva (latīņu valodā - N.medianus ) kompresijas rezultātā radušās jušanas un muskuļu darbības traucējumi, kas var izpausties ar tirpšanu, nejūtīgumu, „adatiņu durstīšanas” sajūtu īkšķī, rādītājpirkstā un vidējā pirkstā, daļēji zeltnesī, kā arī ar vājumu, satverot priekšmetus, sāpēm plaukstā vai plaukstas locītavā.

Grieķu valodā „karpos” nozīmē plauksta. Karpālā kanāla sindroma nosaukums veidojies no plaukstas anatomijas. Mediānais nervs (N.medianus) plaukstas locītavas līmenī iet cauri mīksto audu „tuneli”, ko sauc par karpālo kanālu. Ja mēs savā priekšā noliekam plaukstu ar nagiem uz leju, tad apakšējo daļu un sānu daļas karpālam kanālam veido plaukstas locītavas kauli, bet augšējo daļu veido samērā cieta un neelastīga saite, ko sauc par karpālo saiti.

Plaukstas locītavas rajonā ir vērojama līnija, kas skaidri iezīmējas, plaukstu saliecot. Karpālā saite atrodas no šīs līnijas apmēram 2-3cm platumā uz pirkstu galu pusi un nedaudz, ~0,5-1cm platumā, uz elkoņa locītavas pusi. Karpālā kanālā iet mediānais nervs un 8 cīpslas, kas saliec pirkstus -  katram pirkstam, izņemot īkšķi, ir divas saliecējcīpslas.

Atkārtoti jāuzsver, ka karpālā kanāla sienas – plaukstas kauli un karpālā saite -  nav elastīgas struktūras. Karpālā kanāla sindroms rodas gadījumos, kad kādu iemeslu dēļ cīpslu izmēri vai ap cīpslām esošo nelielo muskulīšu un saistaudu izmēri palielinās (tūska, iekaisums) un tā rezultātā tiek nospiests mediānais nervs. Spiediens pārtrauc nerva asinsriti. Ja spiediens ir ilgstošs un pastāvīgs, tad nervs var lēni aiziet bojā.

Sūdzības

Lai mēs varētu just un kustināt pirkstus pa nervu (kā elektrība pa kabeli), no muguras smadzenēm izplatās impulss. Nervs pēc savas uzbūves ir daudz mīkstāks, maigāks, jutīgāks pret apkārtējiem kairinājumiem par cīpslām, tāpēc pirmās sūdzības rodas par nerva darbības traucējumiem. Rodas jušanas traucējumi pirkstos, par kuriem atbild mediānais nervs (īkšķis, rādītājpirksts, vidējais pirksts, daļēji zeltnesis) un plaukstas vidus daļa, kā arī darbības traucējumi sīkos plaukstas muskulīšos (visvairāk īkšķa saliecējmuskulis). Gadījumā, ja karpālā kanāla sindroma rašanās iemesls ir bijis cīpslu iekaisums, tad vēlākās stadijās var būt novērojamas sūdzības, kas saistās ar cīpslu darbību - sāpes pa cīpslu gaitu, nespēja pilnā apjomā pakustināt pirkstus, spēcīgas sāpes plaukstas locītavā, „krikšķēšana” (stenozējošs ligamentīts).

Ja dienas laikā karpālā kanāla sindroma pacienti sūdzēsies par jušanas traucējumiem, tirpšanu, sīkiem kustību traucējumiem (piem., grūti ievērt adatā diegu, aizpogāt pogu, saskaitīt naudas monētas u.c.), tad naktīs bieži vien būs jāmostas, lai roku izvingrinātu spēcīgas tirpšanas un plaukstas sāpju dēļ. Var būt sajūta, ka no rīta roka ir pietūkusi. Var būt dedzinošas sāpes plaukstā un pirkstos, sāpes var izstarot elkoņa virzienā. Var būt izmainīta plaukstas svīšana.

Precīzi karpālā kanāla sindroma attīstīšanās mehānismi un cēloņi līdz šim nav pilnībā skaidri. Nozīme varētu būt:

 • biežām, ilgstošām pirkstu saliekšanas un atliekšanas kustībām (drukāšana, šūšana, rokdarbi u.c.);
 • statiskam, ilgstošam,  vienveidīgam plaukstas un pirkstu sasprindzinājumam (piem., darbs ar datorpeli);
 • pārslodzes sindromam;
 • traumai, piemēram plaukstas kaulu vai apakšdelma kaulu lūzumi vai sīkām atkārtotām traumām kā sasitumi, pamežģījumi;
 •  endokrīnām slimībām un audu vielmaiņas traucējumiem (piem., cukura diabēts, pazemināta vairogdziedzera darbība);
 • saistaudu sistēmas slimībām;
 • audzējiem, higromām.

Ļoti svarīga ir agrīna karpālā kanāla sindroma diagnozes noteikšana. Sarunā ar rokas speciālistu būtu svarīgi izvērtēt iespējamos mediānā nerva nospieduma cēloņus. Ir ļoti daudz jautājumu, kurus ārstam būtu svarīgi zināt - kādu darbu cilvēks dara, kā darbs konkrēti tiek darīts, vai nav kādas blakus saslimšanas, kādi ir brīvā laika pavadīšanas paradumi (adīšana, sports u.c.) utml.

Ārstēšanas iespējas

Karpālā kanāla ārstēšana ietver:

 • aktivitāšu veikšanas modifikāciju,
 • ortožu lietošanu,
 • pirkstu stiepjošos vingrinājumus,
 • pretiekaisuma līdzekļus,
 • steroīdu injekcijas
 • ķirurģisku saites pārdalīšanu.

Sākotnējās karpālā kanāla sindroma stadijās varētu palīdzēt speciālie stiepjošie vingrinājumi, ortozes, pretiekaisuma medikamenti, vitamīni.

Būtiska nozīme ir plaukstas ortožu lietošanai. Karpālā kanāla sindromam ir īpašas ortozes lietošanai dienā un naktī. Pirms iegādāties un uzsākt ortožu lietošanu ieteicama ergoterapeita konsultācijas, lai izvēlētos vispiemērotāko un labāko ortozi katrā konkrētā gadījumā, kā arī apgūtu tās pareizu lietošanu.

Steroīdu injekciju veikšana ir diskutabla un dažādos literatūras avotos efektivitāte tiek vērtēta atšķirīgi. Obligāti būtu jāzina, ka šādu injekciju var veikt tikai tāds speciālists, kuram ir labas zināšanas rokas saslimšanās. Nepareiza injekcijas veikšana var izraisīt nopietnas komplikācijas.

Ķirurģiska ārstēšana nozīmē, ka operācijas laikā caur griezienu plaukstā tiks pārdalīta cietā saite un tādā veidā no saspiešanas atbrīvots medinānais nervs. Operācija ieteicama situācijās, kad karpālā kanāla simptomi bijuši ilgstoši vai sūdzības ir ļoti spēcīgas, neķirurģiska ārstēšana nedod rezultātus, ārsts konstatē izteiktus jušanas traucējumus un plaukstas muskuļu izdilumu.

Operāciju var veikt lokālā anestēzijā. Pēcoperācijas periodā nepieciešams atrasties rokas ķirurga un ergoterapeita uzraudzībā, lai nodrošinātu iespējami efektīvāku rokas pilna apjoma funkcijas atgūšanu. Ja nerva nospiedums ir ilgstošs un ir jau novērojams īkšķa muskulīša izteikts izdilums, tad arī pēc ķirurģiskas saites pārdalīšanas un nerva atbrīvošanas uzlabošanās var notikt ļoti lēni (6-12mēnešu laikā), bet pilnvērtīga plaukstas funkcija var arī neatjaunoties.

Pirmās pēcoperācijas dienās kustību apjoms jāierobežo, lai mazinātu tūsku un nerastos sāpes. Šuves parasti noņem 10.-12.pēcoperācijas dienā. Pēc šuvju noņemšanas nepieciešams uzsākt pilnu kustību izstrādi, rētaudu mobilizāciju, bet fiziskas aktivitātes neiesaka uzsākt ātrāk kā 3.-4. pēcoperācijas nedēļā. Pilnvērtīga rokas funkcija parasti atgriežas līdz 12. pēcoperācijas nedēļai.

Operācijai ir iespējamas komplikācijas:

Nerva bojājums – operācijas laikā var ievainot nervu un tas var radīt izteiktas sāpes, jušanas traucējumus vai I.p. muskuļa darbības traucējumu. Ja operāciju veic rokas ķirurģijā specializējies ārsts un izmanto mūsdienas tehnoloģijas, piemēram, optisko palielinājumu, šādas komplikācijas risks ir pavisam neliels. Literatūrā minētais šīs komplikācijas risks ir 2-4%. Ja nervs bojāts, visbiežāk nepieciešama ķirurģiska ārstēšana – nerva sašūšana.

Recidīvs – pēc operācijas pacientam atkārtojas sūdzības par tirpšanu un jušanas traucējumiem. Ja sūdzības ir tūlīt pēc operācijas, tad tas varētu liecināt par nepilnīgu karpālās saites šķelšanu. Ja sūdzības parādās pakāpeniski ilgākā laikā pēc operācijas, kā arī pacientam novēro izteiktus rētaudus operācijas rajonā, tas var būt saistīts ar rētaudu problēmu. Pēc literatūras datiem šīs komplikācijas risks ir neliels – 2-4%. Ja izveidojas recidīvs, nepieciešama atkārtota operācija.

Infekcija – iespējama brūces infekcija, tāpat kā veicot jebkuru operāciju. Nepieciešama savlaicīga antibakteriāla terapija.

Izteikti rētaudi – var veidoties ļoti izteikti rētaudi operācijas brūces rajonā un tas var radīt sāpes, hiperjūtīgumu, jušanas traucējumus operācijas rētas rajonā ilgāku laiku. Sūdzībām vajadzētu mazināties 6-8 nedēļu laikā kopš operācijas. Lai mazinātu sūdzības, rekomendē rehabilitāciju, kas sevī ietver rētaudu mobilizēšanu, masāžas ar mīkstinošiem un mitrinošiem krēmiem, pretrētu krēmi.

Stīvums (algodistrofija) – diezgan lielai pacientu daļai, aptuveni 5-7%, kas ir 1 no 20, pēc plaukstas operācijas var attīstīties izteikta tūska, sāpes un stīvums pirkstos. Šo komplikāciju nav iespējams pirms operācijas paredzēt un to var koriģēt tikai ar rehabilitāciju un fizioprocedūrām, pretsāpju terapiju un citām konservatīvām ārstēšanas metodēm.

Pakalpojumi

1 2 3 4